Zaloguj sięZarejestruj się

Szukaj w bazie firm

Ilość firm w bazie: 424

rss FB

Antybakteryjna stal na Uniwersytecie Birmingham


Antybakteryjna stal na Uniwersytecie Birmingham

Czwartek, 21 lipca 2011

Naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu w Birmingham opracowali nową technikę produkcji stali nierdzewnej. Odkryli oni iż dodając srebro oraz miedź na powierzchnię stali, tworzy się na niej powłoka odporna na bakterie oraz twardsza i bardziej trwała na zużycie podczas czyszczenia. Skuteczność metody została udowodniona przy procesie czyszczenia instrumentów medycznych - po 120 myciach właściwości antybakteryjne stali zostały nienaruszone, a powierzchnia nadal była odporna na zużycie. Wcześniej przeprowadzane były już różne testy zmierzające do pokrycia blach powłoką antybakteryjną, jednak cienka warstwa łatwo niszczyła się podczas kontaktu z innymi powierzchniami. Przełomowość tej metody opiera się na tym, iz w procesie produkcji górne powłoki blachy zostają zmodyfikowane, a nie poktywane warstwami o właściwościach antyseptycznych.

Odkrycie z pewnością zostanie wykorzystane w szpitalach, przy produkcji sprzętu medycznego, narzędzi czy implantów, ale również mniejsze ryzyko rozpowszechniania infekcji będzie miało znaczenia także w przemyśle spożywczym i przy produkcji sprzętu kuchennego.


Źródło: www.steelguru.com


Marek Łangalis - nierdzewka.com
Witaj! Z dumą oddajemy w Twoje ręce pierwszy w Polsce portal internetowy w pełni poświęcony stali nierdzewnej. Już od dawna przyglądaliśmy się ogromnemu zainteresowaniu związanemu z rynkiem stali nierdzewnej w Polsce. Doszliśmy do wniosku, że warto stworzyć miejsce, gdzie będą mogli spotkać się zarówno klienci jak i producenci zainteresowani rynkiem popularnej "nierdzewki".

Tak powstał nasz portal, który jest jedynym tak kompleksowym źródłem informacji na temat stali nierdzewnej. Naszą redakcję zasilają tylko osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży. Za jakość i rzetelność podawanych przez nas informacji odpowiada grono doświadczonych ekspertów. Do tworzenia portalu zapraszamy również naszych czytelników, których cechuje, tak jak nas, pasja i zaangażowanie. Dziękujemy za liczne słowa uznania ze strony użytkowników portalu i zapraszamy do odwiedzania naszej strony.